kClient HTML Help: OKNO GŁÓWNE APLIKACJI KCLIENT

ul.bodylist ul class="star"

Okienko główne aplikacji kClient składa się z kilku części:


W zależności od stanu aplikacji, zarówno dostępne klawisze i przyciski jak i sam wygląd okienka zmienia się pokazując tym samym bieżący stan programu. Poniżej pokazano kilka typowych przypadków:


Użytkownik niezalogowany / użytkownik zalogowany na poziomie Administratora lub Dyspozytora


Użytkownik zalogowany na poziomie Nadzorcy / użytkownik po wylogowaniu na poziomie Nadzorcy


Użytkownik zalogowany na poziomie Administratora lub Dyspozytora w trybie tandemu 2xKKO (widać trzecią linię przycisków) / użytkownik z wyłączonym tłem aplikacji


Tło aplikacji można zmieniać w: Ustawieniach->Menu główne->Konfiguracja. Są tam dostępne przykładowe pliki tła, można także podkłądać włąsne grafiki. Pamietać jednak należy że dla prawidłowego działania programu potrzeba dwóch plików : głównego (nazwa.jpg) oraz (nazwa_bkgnd.jpg) otwieranego kiedy aplikacja jest w stanie offline.

Obraz tła aplikacji niesie więc informację o stanie zalogowania jak i poziomie na którym się zalogowano. Na poziomie Nadzorcy grafika tła jest wyłączana i w jej miejsce pojawia się lista bieżacych komunikatów karta<->program. Lista ta może być skrócona (Nastawy->Konfiguracja->Włącz standardową archiwizację) lub szczegółowa (Nastawy->Konfiguracja->Włącz pełną archiwizację). Na poziomach Administratora i Dyspozytora grafika jest włączona i taka sama. Poziom użytkownika (podobnie jak wersja programu) zawsze jest widoczny w górnym lewym narożniku aplikacji.

Górna część okienka z przyciskami dostępu do funkcji zawiera wszystkie osiągane z poziomu programu funkcje:

  1. Wyjście z programu - zamknięcie aplikacji.
  2. Plan - harmonogram działań. Umożliwia ustawianie konferencji planowanych w czasie na później, definiowanie makr i zarządzanie modułem plików rozkazów. Klawisz aktywny także w trybie off-line ponieważ niektóre dane można wprowadzać również w trybie offline.
  3. Konferencja nr 1 - umożliwia wejście do okienka zarządzania konferencją nr 1. Klawisz aktywny tylko w trybie online oraz wówczas gdy dana konferencja została przydzielona użytkownikowi na etapie logowania. Wyjątek stanowi poziom Administratora i Nadzorcy - mogą oni osiągać obie konferencje zawsze (w trybie podglądu) bowiem nigdy nie są właścicielami konferencji.
  4. Konferencja nr 2 - umożliwia wejście do okienka zarządzania konferencją nr 2. Klawisz aktywny tylko w trybie online oraz wówczas gdy dana konferencja została przydzielona użytkownikowi na etapie logowania. Wyjątek stanowi poziom Administratora i Nadzorcy - mogą oni osiągać obie konferencje zawsze (w trybie podglądu) bowiem nigdy nie są właścicielami konferencji.
  5. Wyścig - umożliwia wywołania funkcji wyścigu - czyli wspólnego wołania grupy abonentów i oczekiwania na pierwszego który zgłosi się - odbierze wywołania. Klawisz aktywny tylko w trybie online.
  6. Dane - wchodzi do okienka zarządzania bazą danych karty. Tutaj jest możliwe definiowanie nowych abonentów, przypisywanie ich do grup oraz definiowanie grup zapamiętywanych na karcie (grupy predefiniowane). Podobnie jak w przypadku Planu, ten klawisz także jest zawsze dostępny ponieważ edycję bazy i grup można prowadzić bez połączenia z kartą KKO.
  7. Alarmy - wchodzi do okienka alarmów. Umożliwia odczyt alarmów karty zarówno nowych - aktywnych jak i starych - historycznych. Klawisz dostępny tylko online.
  8. Zdarzenia - wchodzi do okienka zdarzeń. Umożliwia odczyt zapisanych na karcie zdarzeń. Zdarzenia są konfigurowalne w odpowiedniej zakładce Ustawień. Klaiwsz dostępny zawsze, bowiem możliwe jest również przeglądanie historycznych zdarzeń z pliku.
  9. Ustawienia - wchodzi do okienka nastaw karty. Umożliwia konfigurowanie karty oraz odczyt i zapis wszystkich ustawień. Aktywny zawsze, ponieważ niektóre czynności (takie jak np poszukiwanie adresu IP karty KKOv3) muszą być wykonywane przed zalogowaniem. Jednak większość nastaw dostępna jest dopiero po zalogowaniu i ich odczycie z karty.
  10. Poziom logowania - umożliwia wybór poziomu przed zalogowaniem (Nadzorca/Administrator/Dyspozytor).
  11. Przycisk zmiany hasła (ikona kluczyka) - umożliwia zmianę hasła logowania o programu.
  12. Przycisk logowania (ikona kłódki) - umożliwia logowanie/wylogowanie z programu.
  13. Liczba konferencji - umożliwia wybór liczby żądanych konferencji przed zalogowaniem - opcja ważna tylko dla Dyspozytora. Można wybrać 1,2 lub wejście bez konferencji. Jak wspomniano, Administrator i Nadzorca zawsze otrzymują możliwość podglądu (i ingerencji) we wszystkie konferencje.
  14. Przycisk wyboru łącza. Zaznaczenie powoduje uruchomienie transmisji przez interfejs RS232 (dla karty KKO w wersji sprzętowej 2). Wyłączenie zaznaczenia ustawia komunikację na urządzenie Xport(TM) oraz wybór parametrów sieciowych (adres IP karty i numer portu).
  15. Okienka wyboru/podglądu adresu IP oraz numeru portu sieciowego. Adresy te ustawiają się automatycznie po wykonaniu procedury autodetekcji karty KKO a także mozliwe jest późniejsze edytowanie tych danych (oczywiście przed zalogowaniem).
  16. Diagnostyka - umożliwia wywołanie okienka diagnostycznego z możliwością przeprowadzenia autotestów karty, z możliwością podglądu pewnych danych na karcie i traktach PCM. Opcja dostepna tylko online.
  17. O kClient - okienko z numerem wersji i informacjami autorskimi.
  18. Pomoc - przycisk pozwalający wejść do pomocy kontekstowej programu. Znajduje się tam wiele opisów i dodatkowych informacji kontekstowo dla każdego okienka programu kCLient.

Dodatkowo, w przypadku pracy z dwiema kartami KKO w trybie tandemu 2xKKO pojawia się trzecia linia przycisków dotycząca karty KKO-Slave tandemu. Przyciski te dla odróżnienia są w innym (niebieskim) kolorze:

  1. Alarmy - wchodzi do okienka alarmów karty SLAVE. Umożliwia odczyt alarmów karty zarówno nowych - aktywnych jak i starych - historycznych. Klawisz dostępny tylko online.
  2. Zdarzenia - wchodzi do okienka zdarzeń karty SLAVE. Umożliwia odczyt zapisanych na karcie zdarzeń. Zdarzenia są konfigurowalne w odpowiedniej zakładce Ustawień. Klaiwsz dostępny zawsze, bowiem możliwe jest również przeglądanie historycznych zdarzeń z pliku.
  3. Ustawienia - wchodzi do okienka nastaw karty SLAVE. Umożliwia konfigurowanie karty oraz odczyt i zapis wszystkich ustawień. Aktywny zawsze, ponieważ niektóre czynności (takie jak np poszukiwanie adresu IP karty KKOv3) muszą być wykonywane przed zalogowaniem. Jednak większość nastaw dostępna jest dopiero po zalogowaniu i ich odczycie z karty.

Dolna część okienka głównego

Zawarto tam (u dołu) linię opisu parametrów komputera oraz oraz (powyżej) linię z informacją o zalogowaniu i poziomie tego logowania. Jeszcze wyżej umieszczono linię do ręcznego wprowadzania komend (zaawansowane sytuacje serwisowe) oraz ikony pokazujące stan połączeń.

Symbol kłódki pokazuje stan połaczenia (otwarty/zamknięty port). W przypadku pracy w tandemie 2xKKO są dwie kłódki : lewa pokazuje stan połączenia z kartą Slave, prawa z kartą Master. Ikona kłódki otwartej oznacza otwarte połączenie z kartą (faza wymiany danych). Połączenie z kartą KKOv2 (z RS232) jest po zalogowaniu cały czas otwate.

Liczba na początku linii pokazuje długość kolejki komunikatów do karty. Wartość zwykle oscyluje w okolicy zera. Nagromadzenie komunikatów nastepuje tylko w chwili otwarcia okienka z konferencją. Generalnie narastanie liczby komunikatów w kolejce świadczy o problemach komunikacyjnych z kartą.