kClient HTML Help: BAZA DANYCH

Wiadomości podstawowe

Baza danych programu kClient zawiera następujące informacje:

Okno edycyjne bazy danych

Okno bazy danych podzielone jest na dwie części. Z lewej strony znajduje się lista wszystkich abonentów wprowadzonych do bazy natomiast z prawej strony pokazana jest lista uczestników wybranej grupy konferencyjnej. Poniżej lewej listy znajduje się pole edycyjne danych abonenta.


Poniższy rysunek przedstawia widok fragmentu prawej listy - członków lokalnej grupy:



Dodatkowo w nagłówkach okienek bazy danych jest dostępna informacja o liczebności całej bazy i wybranej grupy oraz liczbie zaznaczonych rekordów. Nagłówek (oprócz nazwy bazy i grupy) zawiera informację w formacie (n/m) gdzie:
n-liczba zaznaczonych abonentów na liście,
m-liczebność całej bazy.



Wprowadzanie i edycja abonentów

Aby wprowadzić nowego abonenta do bazy danych należy:



Abonent wprowadzony do bazy bez nazwy będzie figurować na liście jako "?".

Kliknięcie lewym przyciskiem myszki na polu "Nazwa" lewej listy powoduje wpisanie danych wybranego abonenta do pola edycyjnego co ułatwia edycję.

Grupy konferencyjne

Program kClient umożliwia zdefiniowanie 15 lokalnych grup konferencyjnych oraz 9 grup predefiniowanych. Grupy lokalne pamiętane są wyłącznie w komputerze klienta i mogą być wywoływane jedynie za pomocą tego programu. Grupy predefiniowane zapamiętane są na karcie KKO i mogą być wywoływane również za pomocą telefonu oraz w wyniku zadziałania warunków harmonogramu.

Wprowadzanie abonentów do grupy lokalnej

Aby wprowadzić abonentów do lokalnej grupy konferencyjnej należy:

Zasady wprowadzania do bazy dwóch abonentów o tym samym numerze

Począwszy od programu w wersji x.14 umożliwiono wprowadzanie do bazy dwóch abonentów o tym samym numerze : jednego w trybie auto a drugiego w trybie zawsze simplex. Umożliwia to zorganizowanie usługi rozgłaszania, czyli wywoływanie abonentów tylko do odsłuchu prowadzącego albo zapowiedzi słownej. Jednocześnie ci sami abonenci mogą egzystować w innych grupach w innym trybie. Zasady obowiazujące w takiej sytuacji są następujące:

Zasady wprowadzania zapowiedzi słownych do bazy

Począwszy od programu w wersji x.14 umożliwiono wprowadzanie do bazy także zapowiedzi słownych. Następnie możliwe jest ładowanie takiej zapowiedzi jako elementu grupy i w konsekwencji wywoływanie konferencji z zapowiedzią w tle. W programie przewidziano specjalne pole wyboru zapowiedzi celem wprowadzenia jej do bazy. Dalej zapowiedź egzystuje jak abonent w bazie i grupie. Zasady tutaj obowiązujące są następujące:

Usuwanie abonentów z grupy lokalnej

Aby usunąć abonentów z grupy konferencyjnej należy:

Usuwanie abonentów z bazy danych

Aby usunąć abonentów z bazy danych należy zaznaczyć ich na liście i nacisnąć przycisk oznaczony symbolem kosza

UWAGA: Należy pamiętać, że zmiany w lokalnej bazie danych zapisywane są dopiero po ich zaakceptowaniu przyciskiem "Zapisz" lub wyjściu z potwierdzeniem po naciśnięciu przycisku "Zakończ". Wszystkie niezapisane zmiany można zignorować naciskając przycisk "Anuluj", co spowoduje zamknięcie okna bazy danych.

Operacje na grupach predefiniowanych

Administrator oraz Nadzorca mają dodatkowo możliwość edycji dziewięciu grup predefiniowanych P1..P9. W tym celu należy najpierw wybrać numer grupy predefiniowanej, co spowoduje odczytanie jej aktualnego stanu z karty KKO (o ile użytkownik jest zalogowany), potem skompletować prawą listę (można wykorzystać w tym celu jedną z grup lokalnych) a następnie nacisnąć przycisk "Export". Po potwierdzeniu zawartość grupy zostanie przesłana do karty KKO.

Zmiana nazw grup lokalnych i predefiniowanych

Poczynając od wersji 2.05 wprowadzono możliwość edycji nazw grup lokalnych i predefiniowanych. Aby zmienić nazwę grupy należy wybrać żądaną grupę z listy, wpisać nową nazwę i zakończyć edycję klawiszem Enter. W tym momencie aktywny staje się przycisk "Zapisz", co umożliwia zapamiętanie nowej nazwy w pliku (nazwy grup lokalnych pamiętane są w pliku "/data/kClient.g15" natomiast nazwy grup predefiniowanych w "/data/kClient.p9"). Jeżeli użytkownik chce zmienić kilka nazw grup w jednej sesji, może pominąć zapis po każdej zmianie i dokonać go dopiero po zakończeniu edycji.