kClient HTML Help: DIAGNOSTYKA
Pomoc okienka diagnostyki zawiera:
Zawartość okienka diagnostyki.
Okno diagnostyka podzielone jest na dwie części. Górna część zawiera pole wyboru testu oraz przyciski służące do uruchamiania testów. Testy przygotowano aby umożliwić użytkownikowi samodzielne zweryfikowanie sprawności karty KKO bez konieczności odsyłania do serwisu producenta.
Powrót na początek strony | Ustawienia |
Lista dostępnych autotestów w systemie KKO jest następująca:
Układ VOX
Test polega na zasymulowaniu wejścia z kanału PCM i podaniu sygnału o amplitudzie pozwalającej na uruchomienie układu VOX. Kilkakrotnie dla każdego kanau dla różnych amplitud sygnału. Poprawne wykrycie wszystkich sygnałów pozwala stwierdzić sprawność układu VOX. W czasie trwania testu powinny migotać żółte diody (UD1,UD2)przy procesorach VOX wewnątrz karty KKO.
Odbiorniki/nadajniki DTMF
Test polega na zapętleniu sygnału DTMF z wejścia na wyjście. Dla każdego kanału DTMF podawane jest 12 sygnałów (0..9 oraz * i #) i badany jest sygnał odbierany. Poprawne wykrycie wszystkich sygnałów pozwala stwierdzić sprawność układów DTMF. W czasie trwania testu migają zielone diody XD1..XD4.
Moduł konferencji
Test polega na cyfrowym zasymulowaniu wejścia do modułu konferencji. Podawanie różnych (stałych i zmiennych) wartości na wejście powoduje wygenerowanie określonych wartości cyfrowych na wyjściu układu mostka konferencyjnego. Poprawne zdekodowanie wszystkich sygnałów pozwala stwierdzić sprawność układu konferencyjnego.
Pamięć zapowiedzi
Test polega na wyczytaniu danych konfiguracyjnych z modułu zapowiedzi słownych karty KKO. Badany jest typ pamięci flash, poprawność komunikacji z układem EEPROM, obecność zapowiedzi i ich zapisane długości oraz testowana jest poprawność i spójność danych. Poprawność wszystkich odpowiedzi z układu flash pozwala stwierdzić sprawność modułu.
Interfejs traktu 1/2
Test polega na wykonaniu szeregu pętli (cyfrowych i analogowych) w interfejsach traktów MT9075. Każdorazowo po zapętleniu każdej strefy podawana jest sekwencja sygnałów i badana jest odpowiedź układu. Poprawność wszystkich odpowiedzi z układów interfejsowych pozwala stwierdzić sprawność modułu.
Uwaga!Wykonywane są tylko testy tych traktów które są zadeklarowane w opcji ustawienia i zakładce trakty.
Powrót na początek strony | Ustawienia |
Opis działania przycisków i przeprowadzania testów.
W prawej części okienka usytuowano przyciski służące do uruchamiania testów.
Przycisk "Załaduj wyniki testów" wczytuje do okienka stan i wyniki przeprowadzonych wcześniej testów. Wartości mogą być "OK", "ERROR" lub "NONE". Dwie pierwsze wartości posiadają także stempel czasu przeprowadzenia ostatni raz danego testu.
Ważna uwaga! Przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek testu program KKO sprawdza podłączenie traktów PCM30. Obecność jakiegokolwiek traktu uniemożliwia przeprowadzenie testu. Jest to ochrona przed generowaniem do centrali telefonicznej zbędnych alarmów i niepoprawnych wartości na bitach CAS. Tak więc przed przeprowadzeniem testów należy bezwzględnie wyjąć wtyczki traktów PCM! Testy można przeprowadzać pojedynczo (wybierając przyciskiem stanu dany test i naciskając klawisz "Start wybranego testu") albo wszystkie razem (klawisz: "Start wszystkich testów"). W okienku autotestów jest także mały panel pokazujący bieżące wyniki testów zwracane przez KKO oraz działa pasek postępu pokazujący orientacyjnie stopień zaawansowania testów.
Powrót na początek strony | Ustawienia |
Zawartość okienka monitora systemu KKO.
Dolna część okienka stanowi monitor stanu karty KKO pokazujący aktualne stany elementów sygnalizacyjnych oraz szereg podstawowych informacji o stanie systemu.
Lewa część stanowi symulację diod świecących usytuowanych na krawędzi czołowej karty KKO. Diody te zachowują się podobnie jak diody na KKO i pokazują stanem świecenia:
Diody konferencji świecą kiedy konferencja trwa i choć jeden abonent jest aktywny (mówi). Diody konferencji migają, kiedy konferencja trwa i żaden z abonentów nie jest w stanie aktywnym.
Czerwona dioda miga wolno kiedy karta poprawnie pracuje i nie ma nieodczytanych alarmów w buforze alarmów karty. Dioda miga szybko kiedy system KKO zgłasza alarmy.
Prawa część stanowi listę podstawowych parametrów systemu z polami wartości:
Począwszy od wersji programu X.16 wprowadzono też przyciski rozłączenia i zwolnienia obu konferencji. To także może być przydatne w celach diagnostycznych i przy uruchamianiu systemu. Naciśnięcie przycisku "Rozłącz i zwolnij konferencję" jest równoznaczne z naciśnięciem przycisku "Rozłącz konferencję" w oknie konferencji plus zwolnienie konferencji (tzn. pozbawienie jej właściciela). Przyciski te są dostępne tylko na poziomie użytkownika "Nadzorca" i powinny byc używane świadomie tylko w awaryjnych sytuacjach.
Powrót na początek strony | Ustawienia |
Opis opcji serwisowych.
Po kliknięciu przycisku "Opcje serwisowe" pojawiają się dodatkowe klawisze funkcji serwisowych. Pamiętać jednak należy, że są to opcje zaawansowane, pomocne dla serwisu producenta, dostępne tylko dla poziomu nadzorcy i powinny być używane tylko w przypadku rozwiązywania problemów przy współpracy karty z centralą zewnętrzną.
Opcje serwisowe są nastepujące:
Powrót na początek strony | Ustawienia |
Opis pola serwisowego.
Okno serwisowe zawiera z lewej strony informację o szczegółach dotyczących wybranego kanału. Prawa strona podzielona na 4 kolumny i 15 wierszy pokazuje stan wszystkich kanałów w chwili odczytu danych.
W celu zwiększenia przejrzystości widoku stanu kanałów, dwa stabilne stany w których najczęściej znajdują sie kanały zostały pokazane nieaktywnym kolorem. Jest to stan IDLE (sprawny, wolny, w stanie synchronizacji) oraz NOSYNC (trakt PCM bez synchronizacji - np. niepodłączony). Wszystkie inne stany kanałów pokazane są normalnym aktywnym kolorem. Kliknięcie na taki aktywny element powoduje szybki odczyt szczegółów dla danego kanału.
Poniżej zamieszczono listę możliwych stanów kanałów które mogą się wyświetlić po wyczytaniu: