kClient HTML Help: USTAWIENIA-KOMUNIKACJA
Począwszy od wersji oprogramowania X.14 dostępna jest wersja karty KKOv3 posiadająca interfejs sieci ethernet Xport firmy Lantronix w miejsce interfejsu RS232. Całe oprogramowanie czyli zarówno mikroprogram zawarty w pamięci EPROM na karta jak i program kClient od wersji 14 są kompatybilne z obydwiema wersjami sprzętowymi karty. Tak więc możliwe jest zastosowanie tego samego oprogramowania niezależnie od tego jaką wersją karty dysponujemy. Procedura autodetekcji sprzętu pozwoli na wykrycie rodzaju interfejsu i poprawną pracę. Można więc bez problemu dokonywać uaktualnienia nawet starszych kart KKO v2 z interfejsem RS232.
Niniejsze okienko pozwala na ustawienie parametrów pracy z interfejsem sieciowym Xport. Używanie tych opcji ma sens tylko gdy posiadamy kartę KKO w wersji sprzętowej 3. Fabrycznie urządzenie jest ustawione na współpracę z serwerem DHCP. W chwili włączenia więc do sieci powinno uzyskać właściwy dla danej podsieci adres IP. Jeżeli nie ma serwera DHCP albo z innych powodów nie zajdzie nadanie adresu przez serwer, Xport automatycznie ustawi się na unikatowy adres z grupy adresów lokalnych. Poniżej opisano zalecany sposób konfigurowania Xport tak aby praca z kartą KKO odbywała się bez przeszkód. Jeżeli zostawimy nastawy fabryczne (tzn nadawanie adresu przez DHCP) może zdarzyć się że przy następnym włączeniu karty KKO zostanie jej nadany inny adres i program kClient nie będzie mógł połączyć się z kartą. Wówczas ponownie trzeba będzie korzystać z procedury autodetekcji adresu.
Zalecamy następujący sposób i kolejność postępowania w przypadku konfigurowania urządzenia Xport:
Klawisze dostępne w zakładce "Komunikacja" są następujące:
Dodatkowo przy wykorzystaniu opcji pracy w tandemie 2xKKO, pojawia się dodatkowy klawisz :
Więcej szczegółów na temat tandemu 2 kart KKO można znaleźć w dokumencie
zasady konfiguracji połączenia 2xKKO oraz w dokumencie
zasady pracy trybu 2xKKO.
W odpowiednich momentach odpowiednie klawisze są dostępne. Po wejściu do "Komunikacji" z poziomem "Administratora" lub "Nadzorcy" dostępna jest tylko opcja szukania IP. Po prawidłowym wykryciu urządzenia pojawia się możliwość jedynie odczytu danych z Xport. Następnie można opuścić Xport bez wysyłania zmian albo (po zmianie wartości IP lub maski) pojawia się także możliwość zapisu Xport. Maskę można zmieniać tylko w pewnym zakresie dostępnym poprzez klikanie klawiszy strzałek obok okienka maski.
Widok panelu informacji uzyskanych z urządzenia Xport jest nastepujący:
Dodatkowo zamieszczono także link do strony producenta Xport firmy Lantronix. Tam można zorientować się we wszystkich innych szczegółach potrzebnych ewentualnie przy konfigurowaniu urządzenia.
W przypadku poważnych problemów z wykryciem urządzenia, można skorzystać takze z narzędzia dostarczanego przez producenta o nazwie "DeviceInstaller (TM)". Zamieszczony link umożliwia ściągnięcie tego narzędzia, zainstalowanie go na własnym komputerze i użycie w celu wyszukania i edycji Xport. Trzeba jednak powiedzieć że w większości przypadków zaproponowane narzędzie wbudowane do programu kClient jak i zaproponowana wyżej procedura konfigurowania powinny przynieść zamierzony skutek.
Możliwe jest też wykonanie procedury zerowania i przywrócenia nastaw fabrycznych Xport. Procedurę tę opisano szczegółowo w dokumentacji (Podręcznik Użytkownika) jak i w systemie pomocy kontekstowej karty (Instalacja karty KKOv3- piersze kroki, rozwiązywanie problemów).
Ewentualne problemy mogą nastąpić wtedy gdy sieć lokalna jest wykorzystywana w niestandardowy sposób lub administrator wprowadził zbyt rygorystyczne ograniczenia. Należy być też uważnym przy wprowadzaniu danych do Xport, zwłaszcza przy nadawaniu mu adresu IP. Ewentualne pomyłkowe nadanie adresu wykraczającego poza dostępny obszar podsieci może skończyć się niemożliwością ponownego połączenia się z urządzeniem i koniecznością przekonfigurowania komputera, sieci albo koniecznością skorzystania z narzędzia "DeviceInstaller (TM)".
Na panelu można znaleźć następujące linki do firmy Lantronix:
![]() |
![]() |