kClient HTML Help: MAKRA

Pomoc zawiera:

Uwagi ogólne

Na zakładce makr znajdują się następujące elementy:

Koncepcja kanałów specjalnych makr:

Koncepcja plików wsadowych programu kCLient:

Poniżej przedstawiono widok przykładowego pliku wsadowego:

Widać że zawiera on jedynie parametry potrzebne do zalogowania oraz numer makra.

Przykład 1 - Konferencja dla dyspozytora.

Opisane w tym przykładzie makro umożliwia szybkie wywołanie konferencji z grupą 1 oraz prowadzącym nr=204 przez dyspozytora programu kClient oraz plik wsadowy.

Przykład 1 - Krok 1 - Tworzenie rekordów makra

W pierwszym kroku musimy zadeklarować rekordy makra. Zostaną zadeklarowane następujące rekordy :

Wywołanie grupy. Nie jest potrzebne wcześniejsze zajmowanie konferencji bowiem zakładamy że makro będzie wołane przez dyspozytora który logując się poprosi o jedną konferencję. Wobec tego rekordy makra dotyczące 'dowolnej konferencji' będą dotyczyć konferencji rezerwowanej dla dyspozytora na etapie logowania. Wobec tego pierwszym działaniem makra może być wołanie grupy. Podobnie zresztą nie musimy (nie możemy) wprowadzać rozkazu rozłączenia konferencji na końcu sekwencji makra gdyż właścicielem tej konferencji będzie dyspozytor i od zwolni konferencję po wylogowaniu się z programu. Parametr przesuniecia czasu dla tego rekordu może być zerowy bowiem nie zamierzamy opóźniać momentu wystartowania makra.

Uwaga! Gdyby pierwszym rekordem tego makra było zajęcie konferencji, wówczas powstałaby konferencja dla harmonogramu i rozkazy dotyczące grup i abonentów dotyczyłyby tej właśnie konferencji (do której użytkownik - dyspozytor nie ma dostępu).

Wywołanie abonenta. Wprowadzamy żadany numer abonenta (204) oraz czas opóźnienia 10 sekund. Dzięki temu abonent prowadzący konferencję (np szef) nie bedzie uczestniczył w etapie wywoływania poszczególnych członków grupy predefiniowanej nr 1. Jeżeli zwykle czas zestawiania połączenia grupowego jest dłuższy, możemy wydłużyć czas opóźnienia dla tego rekordu (maksymalnie do 90 sekund).

Następnie musimy wysłać rekordy do karty KKO

Na zakładce 'makra' można sprawdzić czy wprowadzone makro znalazło się na karcie. W tym celu należy odczytać dane z karty i przejść do zakładki 'makra'.

Przykład 1 - Krok 2 - Tworzenie pliku wsadowego

Teraz zostanie określony i utworzony plik wsadowy dla wprowadzonego wyżej makra. Musimy wykonać następujące czynności:

Utworzenie pliku. Jeśli tworzymy nowy plik, musimy najpierw podać jego nazwę (najlepiej w katalogu \\macros). W naszym przykladzie wprowadzamy nazwę 'przyklad1.kcs' i po zatwierdzeniu rozpoczynamy edycję odpowiednich pól makra.

Wprowadzenie parametrów. Wprowadzamy wywołanie makra numer 1. W procedurze logowania wybieramy poziom 'dyspozytora' , brak konieczności podawania hasła przy logowaniu (aby przyspieszyć proces zestawiania konferencji) oraz adres karty. Jeżeli mamy jedną kartę i makro ma być realizowane na bieżącej (zalogowanej) karcie KKO, mozemy się posłużyć przyciskiem 'Adres domyślny'. W polu 'liczba konferencji' wprowadzamy jedną konferencję aby rozkazy wołania grup czy abonentów były jednoznacznie odniesione do tej właśnie konferencji. Po wprowadzeniu parametrów naciskamy przycisk 'Zapisz plik' i otrzymujemy potwierdzenie utworzenia pliku wsadowego programu kClient.

Przykład 1 - Krok 3 - Utworzenie ikony z plikiem wsadowym

Tworzymy na pulpicie nowy skrót do programu kClient i prawym klawiszem myszy otwieramy okienko właściwości tego skrótu. Następnie dopisujemy nazwę makra (w naszym przykładzie 'przyklad1') i możemy zmienić nazwę skrótu przykładowo na 'Makro1' albo 'Grupa1_abonent204'.

Teraz wystarczy kliknąć tak przygotowaną ikonę aby zaszły następujące zdarzenia:

Przykład 2 - Szybka konferencja z telefonu.

Opisane tu przykładowe makro umożliwia szybkie wywołanie konferencji z grupą 1 oraz prowadzącym nr=203 przez telefon z wykorzystaniem kanału specjalnego.

Przykład 2 - Krok 1 - Tworzenie rekordów makra

W pierwszym kroku musimy zadeklarować rekordy makra. Zostaną zadeklarowane następujące rekordy :

Rezerwacja konferencji. W tym wypadku makro będzie wołane z telefonu przez kanał specjalny. Aby nie było trzeba rezerwować konferencji kodem 7 z telefonu można wykorzystać konferencję harmonogramową (której właścicielem będzie harmonogram). Trzeba więc zająć (zarezerwować) konferencję specjalnym rekordem harmonogramu. Wobec tego wszystkie następne rekordy makra dotyczące 'dowolnej konferencji' będą dotyczyć konferencji której właścicielem jest harmonogram. Telefon z którego uruchamiane jest makro może być członkiem wywoływanej grupy 1. Można więc wykorzystać parametr przesuniecia czasu aby abonent wywołujący zdążył wysłuchać informacji o tym czy jego komenda powiodła się i żeby był wywoływany od razu z całą grupą.

Wywołanie grupy. Parametr przesuniecia czasu dla tego rekordu może być zerowy bowiem nie zamierzamy opóźniać momentu wystartowania makra.

Wywołanie dodatkowego abonenta. Wprowadzamy żadany numer abonenta (203) oraz czas opóźnienia 10 sekund. Dzięki temu abonent prowadzący konferencję (np szef) nie bedzie uczestniczył w etapie wywoływania poszczególnych członków grupy predefiniowanej nr 1. Jeżeli zwykle czas zestawiania połączenia grupowego jest dłuższy, możemy wydłużyć czas opóźnienia dla tego rekordu (maksymalnie do 90 sekund).

Następnie musimy wysłać rekordy do karty KKO

Na zakładce 'makra' można sprawdzić czy wprowadzone makro znalazło się na karcie. W tym celu należy odczytać dane z karty i przejść do zakłądki 'makra'.

Przykład 2 - Krok 2 - Ustawianie kanału specjalnego

Teraz zostanie zdefiniowany i wprowadzony do karty numer kanału specjalnego uruchamiający to makro. Musimy wykonać następujące czynności:

Wybranie kanału. Kanał jest wybierany z puli 60 dostępnych kanałów dla KKO60. Oczywiście w przypadku KKO30 nie ma sensu definiowanie kanału z drugiego traktu.

Wysłanie danych do karty. Po wybraniu kanału należy odesłać dane do karty naciskając klawisz 'Wyslij'. Jeśli kanał zostanie poprawnie zapisany, pojawi się niżej na liście kanałów skojarzonych z makrem.